Boršice 540, 687 09

Základní škola Františka Horenského

zsborsice@zsborsice.cz

Kancelář ředitele: +420 571 110 067

Školní výlet 4. tříd a 5. třídy do Moravského krasu

Školní rok se pomalu blíží ke svému konci a my jsme ho zakončili poslední větší výpravou 22. června do Moravského krasu. Žáci 4. tříd a 5. třídy vyrazili s početným pedagogickým doprovodem za dobrodružstvím do chráněné krajinné oblasti. Nejdříve jsme se prošli ke Kateřinské jeskyni, která je významnou archeologickou a paleontologickou lokalitou. Zde jsme mohli obdivovat největší podzemní prostor, který se nazývá Hlavní dóm. Průvodce nám umožnil poslech hudebních ukázek, které vykouzlily neskutečnou jeskynní atmosféru. Běžně se zde konají koncerty významných hudebníků a kapel. Jeskyně skrývá i své sochařské umění v podobě Čarodějnice a Bambusového lesíka.

Následně jsme si užili jízdu k Punkevním jeskyním. Zde na nás čekal největší zážitek v podobě mohutných dómů a krápníkových chodeb. Před námi se otevřel monumentální prostor naší největší suché propasti. Žáci si vyslechli jednu z verzí pověsti o této propasti a poté jsme pohodlně sešli až na konec suché trasy a čekali na další část poznávacího úseku. Nezapomenutelná projížďka na lodičkách po ponorné říčce Punkvě nitrem skalnatého masivu byl neskutečným zážitkem a někteří seděli se zatajeným dechem až na samotný konec naší trasy. Plavba byla přerušena prohlídkou Masarykova dómu, který patří mezi nejimpozantnější podzemní prostory krasu. Po úchvatné plavbě měli někteří možnost poprvé vyzkoušet jízdu lanovkou na samotný vrchol Macochy. Na tomto vrcholku jsme si nechali větší časový prostor na občerstvení a nákup suvenýrů. Následoval zasloužený odpočinek, který byl nutný pro pěší sestup dolů. Zvolili jsme si procházku po lesní pěšince zpět ke Skalnímu dómu. Výlet byl obrovským poznáním nejvýznamnější krasové oblasti České republiky. Zároveň byl také dobrodružným putováním po místech, která mají nejúchvatnější zákoutí a krasové výtvory naší nezaměnitelné přírody.

Fotografie z akce ZDE.

Mgr. Petra Stýskalová

 

Další příspěvky

Dopravní soutěž v Nedakonicích

Ve čtvrtek 18. dubna jsme se zúčastnili soutěže školních družin ve znalostech z dopravní výchovy. Naši družinu reprezentovali čtyři žáci 3. třídy: Magdaléna Balíčková, Kateřina

Jazyková animace „Němčina nekouše“

Jelikož žáky 5. ročníku do budoucna čeká výuka druhého cizího jazyka, měli jedinečnou možnost si minulý týden vyzkoušet, že němčina opravdu není obtížně zvládnutelný jazyk.

Beseda nad zdravotnickými obory

Již se stala tradice, že v březnu nebo dubnu k nám zavítá tým z Uherskohradišťské nemocnice reprezentovaný pR manažerem Davidem Vacke a Lubomírem Gazdošem z personálního oddělení,