Boršice 540, 687 09

Základní škola Františka Horenského

zsborsice@zsborsice.cz

Kancelář ředitele: +420 571 110 067

Poznávací zájezd do Anglie – červen 2023

Na konci letošního školního roku se nám podařilo zorganizovat poznávací zájezd do Anglie. Překvapením bylo množství přihlášených žáků, takže poprvé za 18 let, co do Anglie se žáky jezdíme, jsme posádku autobusu tvořili pouze my, z boršické školy. Celkem se vydalo na cestu za poznáním vzdálených krajů 45 žáků ze 7. třídy, 8.A i 8.B třídy a z 9. třídy. Doprovod tvořilo trio pedagogů Bohuslava Bezstarostová, Marie Mrvová a Radim Zapletal. Vyjeli jsem z Boršic v pondělí 19. června v 7 hodin ráno a do Brightonu, prvního města naší návštěvy, jsme za vydatného deště přijeli v úterý po 6 hodině ranní. Počasí se ale umoudřilo a tak jsme se mohli bez deštníků vydat na prohlídku pláže, města, navštívil Sea Life Centre (velká akvária s různými druhy ryb, želvami i žraloky) a Royal Pavilion, krásný palác krále Jiřího IV. postavený v duchu indických staveb. Na večer jsme se vydali do nedalekých městeček Littlehampton a Worthing, kde jsme byli po skupinkách ubytování v rodinách.

Ve středu jsme se v dopoledních hodinách vypravili do kouzelného městečka Chichester. Navštívili jsme místní katedrálu a venkovní muzeum Weald & Downland Living Museum, kde jsme měli možnost přenést se do typické anglické vesnice s historickými budovami z 9. až 19. století. Odpoledne jsme se přesunuli do přístavu Portsmouth s obrovským námořním muzeem. Kromě mnoha exponátů jsme i vstoupili na historickou loď HMS Victory, která stála za slavným vítězstvím anglické armády v námořní bitvě u Trafalgaru v roce 1805 a kde byl zabit admirál Nelson. Na večer jsme se opět vrátili na ubytování do rodin v Littlehamptonu a Worthingu.

Následující ráno jsme v brzkých hodinách vyrazili do Londýna, kde nás čekala pěší procházka středem tohoto tolik rušného města ukončená projížďkou na slavném vyhlídkovém kole London Eye. Začali jsme u O2 Areny a lodí jsme se projeli k Toweru. Vyfotili jsme si ikonický most Tower Bridge a vydali se na okruh se zastávkami u St. Paul´s Cathedral, Trafalgar Square, prohlédli jsme si obrazy slavných autorů (van Gogh, Monet, …) v National Gallery, vyfotili jsme se u sídla krále Karla III. Buckingham Palace a St. James´s Parkem jsme se dostali k London Eye, kde po hodinovém vystání fronty jsme si mohli vychutnat pohledy na Londýn z výšky vyhlídkového kola.

Ve večerních hodinách jsme se vydali tunelem přes kanál La Manche zpět domů. V pátek 23. června jsme se kolem půl osmé ve zdraví a v pořádku vrátili do Boršic. Děkujeme obzvláště všem řidičům za bezpečnou jízdu, panu průvodci za výbornou organizaci zájezdu a všech prohlídek, děkuji také oběma paní učitelkám za obrovskou pomoc s organizací a snadným průběhem zájezdu a připojuji i poděkování vedení školy, které nám umožnilo se přeci jen ne tak snadné akce účastnit. Na závěr je potřeba ale poděkovat i VŠEM žákům školy, protože ve srovnání s jinými českými skupinami, které jsme v Anglii potkali, se chovali slušně a respektovali vše, co se po nich chtělo. Fotografie budeme průběžně doplňovat zde a zde.

Mgr. Radim Zapletal

Názory účastníků zájezdu:

Blanka: Líbilo se mi to Claire a Chris byli hrozně milí, procvičila jsem si pořádně angličtinu, strávila celý týden se spolužáky, viděla Tower Bridge a další památky, hodinu čekala na London Eye, za mě to byl úžasný výlet.

Martin: Bylo to velmi dobré akorát cesta autobusem byla hrozná. Rodina byla velmi milá. Celý výlet jsem si užil a nejvíc jsem se těšil na večeři u rodiny.

Radim: Myslím si že za ty peníze to stálo, ze začátku mě to moc nebavilo, ty památky atd. Ale pak když jsme měli ty rozchody nebo když jsme byli u těch rodin tak to bylo super a Lin strašně dobře vařila.

Tom Ž.: Velice se mi tam líbilo. Ale Londýn tak dobrý zas nebyl protože tam bylo moc lidí. Lepší by to bylo kdyby jeli mí kamarádi ale nejeli.

Emma: V Anglii se mi líbilo, jak v Brightonu tak v Portsmouth, i v Londýně, jediné co se mi nelíbilo byla cesta autobusem.  Brighton měl pěkné obchody. Fish and chips nechci v životě vidět. A v Londýně byl dobrý pan co rappoval.

Sára: Na Anglii se mi líbil Londýn a pobyt u rodin. Moc se mi nelíbil Chichester. Celkově zájezd do Anglie hodnotím 8/10.

Nela: Cesta do Anglie byla náročná ale dala se zvládnout a byla sranda. Všechny ty tři dny v Anglii byly trochu náročné ale byly úžasné. A rodina byla moc milá a byla s nima sranda.

Tereza Š.: Anglii jsem si užila, bylo to něco jsem ještě nezažila. Místa které jsme navštívili se mi líbili. Rodiny byli moc milé a i když jsme tam byli krátce, tak jsem si to užila. Nejvíc se mi líbilo v Londýně, protože je to hodně veliké město a je tam toho dost k vidění.

Matěj: Zájezd do Anglie se mi hodně líbil. Hlavně jsem se těšil na město Londýn, které mě nezklamalo a výhledy z London Eye byly nádherné. Rodina u které jsme bydleli byla milá. Celý výlet byl super.

Adam: Zájezd se mi líbil, ale mohl být delší. Ubytování v rodině bylo pěkné, jídlo výborné. Myslím si že zájezd byl pro mě přínosný.

Petra: Výlet do Anglie se mi dost líbil. Nejvíc se mi tam líbil ten výhled z London Eye.  Ale z té dálky po Londýně mě bolí nohy do teď. 😅

Tereza P.: Myslím si, že zájezd byl velmi zdařilí a je úžasné jaké pěkné počasí nám vyšlo. Rodina u kterých jsem byla ubytována byla úžasná. Chovali se velmi přátelsky, připravovali nám skvělé jídlo a mluvili tak, že jim bylo velmi dobře rozumět. Program byl v celku dobře naplánovaný a myslím že jsem viděla vše co mě na Anglii nejvíce lákalo. Ačkoliv jsem měla zprvu jisté obavy zájezd jsem si moc užila.

Adéla H.: Výlet se mi líbil. Nejlepší ze všech byl Brighton. Velmi krásné bylo moře. Také jsme navštívili palác a mořský svět s vodními živočichy. Měli jsme i rozchody což bylo velké +. Další den jsme teda navštívili Chichester a Portsmouth. V Chichesteru jsme navštívili katedrál a skanzen. Nejvíce se mi líbil skanzen. Krásné domy a krajina. V Portsmouthu jsme zase navštívili bitevní loď. Ve čtvrtek jsme výlet zakončili Londýnem. Jeli jsme na místo lodí. Podpluli jsme Tower Bridge a dojeli na destinaci. Navštívili jsme galerii kde měli krásné obrazy. Nejvíce se mi líbili obrazy s namalovanými krajinami. Když přejdu na mou rodinu kde jsem byla ubytována se Simčou, Gabčou a Barčou tak to bylo fajn. Paní nám vše připravila a uvítala nás. Vlastnila také amerického buldoka Millie s kterou jsme každé ráno chodili na procházku. Zájezd byl dlouhý a únavný. Myslím, že bych si takový výlet zopakovala znovu.

Beáta: Zájezd do Anglie se mi moc líbil a moc jsem si ho užila. Všechno bylo skvělé a určitě bych si ho zopakovala. Jsem ráda, že jsme měli možnost se zúčastnit. Bylo to skvělé.

Tom M.: Na výletě se mi velice líbilo a podíval jsem se někam kde jsem ještě nebyl, jenom cesta byla dlouhá, ale v pohodě. rodina byla hodná a milá, velice jsem si to užil a doufám že bude více takových výletů.10/10

Ondra: Zájezd do Anglie se mi moc líbil a moc jsem si ho užil. Všechno bylo perfektní a s ničím jsem neměl problém. Jsem rád, že jsem se mohl účastnit tohoto zájezdu a určitě bych si to někdy v budoucnu rad zopakoval.

Vojta: Zájezd do Anglie se mi velice líbil. Zažil jsem hodně dobrodružství a hodně srandy.  Rodina byla hodně hodna a laskavá. Chtěl bych takový zájezd zažít ještě jednou ale i se svou třídou. Cesta sice nebyla úplně nejlepší ale co se da dělat no. V rodině jsme dostávali výborně jídla a pokoj byl velice utulný a pohodlný výlet bych ohodnotil 10/10. Zkusil jsem si svou slovní zásobu i v praxi a taky se mi trochu rozšířila.

Václav: Výlet se mi moc líbil. Byl jsem na místě kde jsem ještě nebyl. Rodina byla milá. Hodnotím ho 10/10, a naučil jsem se více věcí a slovní zásobu.

Adéla J.: Na výlet do Anglie jsem se těšila celý rok. A nebyl to promarněný čas. Cesta byla sice dlouhá a vyčerpávající, ale alespoň jsem viděla další země. Velmi se mi líbil Sea life v Brightonu, pláž, Portsmouth a hlavně Londýn, do kterého jsem se chtěla podívat už jako malá a konečně se mi splnil sen. PS: Děkuji že se takový zájezd zorganizoval.

Eliška: V Anglii se mi líbilo. Celkový výlet hodnotím pozitivně. Byli tam i nepříjemné momenty, ale vše se to těmi dobrými vyvážilo. Jsem moc vděčná, že jsem se zájezdu mohla účastnit. Děkuju.

Petr: Cesta byla docela nudná ale vlak pod La Manchem byl dobrý. Ubytování bylo vynikající a večeře ještě lepší. Památky byli v nudné a aquarium bylo asi nejlepší. Celkově jsem rád že jsem jel.

Martina H.: Rodina v které jsme byli, tak byla super. Bavilo mě chodit po městech a po památkách. Cesta tam byla lepší než cesta zpět, protože jsem nespala a byla jsem unavená.

Míša: Výlet do Anglie se mi moc líbil. Tři dny jsme strávili v Brightonu, Chichestru, Portsmouth a Londýně. Nejvíce se mi líbilo v Londýně a Brightonu.Bylo tam spoustu nových míst, památek a moře. Bydleli jsme s velmi hodnou rodinou, která se o nás moc dobře starala.

Michal: Výlet do Anglie se mi moc líbil, bavilo mě bavit se s rodinou i prohlídky památek.

Martina T.: Mně se výlet do Anglie velmi líbil. Byla jsem okouzlena National Gallery. Rodina byla příjemná a skvěle vařila.

Tereza B.: Rodina na nás byla moc milá a Kerrie nám moc dobře vařila. Nejhezčí byl Londýn. Sea life v Brightonu mě moc nebavil. Zajímavá byla galerie v Londýně.

Další příspěvky

Dopravní soutěž v Nedakonicích

Ve čtvrtek 18. dubna jsme se zúčastnili soutěže školních družin ve znalostech z dopravní výchovy. Naši družinu reprezentovali čtyři žáci 3. třídy: Magdaléna Balíčková, Kateřina

Jazyková animace „Němčina nekouše“

Jelikož žáky 5. ročníku do budoucna čeká výuka druhého cizího jazyka, měli jedinečnou možnost si minulý týden vyzkoušet, že němčina opravdu není obtížně zvládnutelný jazyk.

Beseda nad zdravotnickými obory

Již se stala tradice, že v březnu nebo dubnu k nám zavítá tým z Uherskohradišťské nemocnice reprezentovaný pR manažerem Davidem Vacke a Lubomírem Gazdošem z personálního oddělení,