Boršice 540, 687 09

Základní škola Františka Horenského

zsborsice@zsborsice.cz

Kancelář ředitele: +420 571 110 067

Návštěva žáků ZŠ Tvrdošín ze Slovenska na naší škole

Píše se čtvrteční zatažené odpoledne 8. prosince 2022 a do Boršic přijíždí dodávka a osobní vůz ze Slovenska. Nepřiváží žádné migranty, ale na návštěvu z oravského města Tvrdošín přiváží 11 žákyň z osmé třídy základní školy. Spolu s nimi přijíždí paní učitelka Simona a pan učitel Michal. Setkáváme se v restauraci Na Haldě při bowlingu společně s našimi osmáky, a tím začíná mezinárodní spolupráce mezi naší základní školou a základní školou v Tvrdošíně. Bowling má úspěch a i když začátky jsou nesmělé, některé žákyně už začínají navazovat přátelství. Vznikají první fotky, které si můžete společně se všemi dalšími z následujících dnů prohlédnou ve fotogalerii zde.

Pátek trávíme veškerý čas ve škole. Hosty a naše osmáky ráno před vyučováním přivítají ředitel školy Tomáš Kordula, starosta obce Petr Dula a místostarosta Michal Výstup. Následují dvě hodiny sportovního zápolení. Rozdělíme se do pěti skupin a ty proti sobě hrají několik setů přehazky a Kin-Ballu. Pak následuje odpočinková aktivita – seznámení se mezi sebou a krátké informace o zajímavostech Boršic a Tvrdošína a života v nich. Následující oběd – špagety s boloňskou omáčkou – přichystaly deváťačky pod vedením paní učitelky Veroniky Sedlářové. Tímto jim za výborný oběd moc děkujeme. Odpolední siesta je vyplněna prohlídkou školy pod vedením pana ředitele, filmem (měla být procházka, ale počasí nám to neumožní) a ukázkou virtuální reality. S přicházejícím večerem nastává čas na studenou večeři formou „co kdo přinesl, to se dá na stůl“. Zakousneme proto jednohubky, buchty, klobásu, slané i sladké věci, chlebíčky či cukrovinky. Den končíme hrou Aktivity, které opět trochu pomůže k vzájemnému pobavení a seznámení. Děkuji panu řediteli za pomoc s organizací zábavného odpoledne a jeho aktivní účast.

Poslední den, sobotu, vyplňuje prohlídka Živé vody na Modré, prohlídka baziliky na Velehradě nebo návštěva místní cukrárny (připojuji poděkování panu Vavřiníkovi za dopravu na Velehrad a zpět). V poledne pak nastává zlatý hřeb dne – oběd v režii našich osmáků a paní učitelek Michaly Zapletalové a Bohuslavy Bezstarostové. Podávají se jedinečné kuřecí řízky, smažený sýr, brambory a zelenina. Role číšníků, kuchařů i pomocníků v kuchyni se ujímají sami osmáci a všem to jde na jedničku. Opět musí zaznít obrovské díky všem, kteří jakkoli přispěli k této krásné chvíli. Po obědě zazní krátké vzájemné poděkování, žačky dostanou klíčenky z našich 3D tiskáren (tímto děkuji panu učiteli Dudovi za jejich vytištění) a jejich učitelé upomínkovou tašku od obce Boršice. No a už nastává čas na dlouhé loučení, výměnu telefonních čísel a poslední objetí. Pak už hosté vyrážení vstříc Slovensku se zastávkou ve Zlíně na vánoční nákupy.

Musím přiznat, že jsem neměl tušení, co tato akce přinese. Byla to ale výborná zkušenost nejen pro nás, pedagogy, ale hlavně pro žáky – setkat se s vrstevníky mluvícími (i když ne tolik) odlišným jazykem, s malinko jinou kulturou a možná i trochu jiným viděním světa. Ale zkušenosti z těchto setkání jsou pro život velkým obohacením, stejně jako nově vzniklá přátelství. Chtěl bych poděkovat všem – dospělým i žákům, kteří nás jakkoli podpořili a mají podíl na úspěšném společném setkání dvou různých škol ze dvou různých států. Věříme, že se opět brzo spolu uvidíme, tentokrát na Slovensku. Dovidenia, priatelia.

Mgr. Radim Zapletal

Názory žáků:

Martina: Akce se mi moc líbila. Bylo dobré jídlo, dobrá atmosféra. Jen kdyby tady byli déle.

Adriana: Mně se celá tahle akce se Slováky líbila. Myslím si, že všichni si to užili, hlavně teda z pohledu naší školy. Trochu mě mrzí, že se žačky ze Slovenska s námi moc nebavily, ale teď už to nezměníme. Těším se až pojedeme my za nimi na Slovensko.

Eliška: První den (čtvrtek) se mi moc líbil, bylo to moc příjemné prostředí na seznámení. Páteční dopoledne bylo taktéž super. Odpoledne mi jen scházela, procházka (která nebyla kvůli počasí) jinak to tak nějak ušlo. A sobota mě v kuchyni velmi bavila. Celkově to hodnotím velmi pozitivně (až na páteční odpoledne, které mě moc nezaujalo). Určitě to bylo fajn zpestření 😉

Adéla J.: Akce se mi líbila jak bowling tak přehazovaná a samozřejmě schovka. Turnaj byl napínavý a užila jsem si ho. Nesmím však zapomenout na občerstvení a večerní hraní aktivit. Akci jsem si užila a jsem za ni hodně ráda 😜.

Jiří: Návštěva děcek ze Slovenska se mi líbila. Rád se seznamuji s novými lidmi. Nejvíc na tom všem se mi líbila schovka po celé škole a učitele nás museli hledat, ale i desková hra Activity byla fajn a byla zábavná.

Míša: Návštěvu ze Slovenska jsem si užila. Líbilo se mi jak jsme hráli bowling a další den přehazku. Bylo dobré jak jsme večer hráli schovku a jak jsme jeli další den na Modrou. Návštěva se mi líbila a už se těším až pojedeme na Slovensko.

Terezie: Akce se školou ze Slovenska se mi velice líbila. Nejvíce se mi asi líbil páteční večer kdy jsme hráli aktivity. V sobotu se mi do školy sice moc nechtělo, ale nakonec to bylo super. Hodně se mi líbila i ochutnávka jídel měli výbornou brynzovou pomazánku. Holky ze Slovenska byli super, moc jsem si to užila.

Peťa: Akce se mi velmi líbila. Myslím že takové projekty by mohly bývat i častěji. Hezky nachystaný program.

Marek: Jelikož jsem se účastnil pouze jednoho dne tak toho nemůžu tolik napsat. Ale i v ten jeden den jsme toho hodně zažili. Například začátek dne, kdy jsme se poznávali tak mě to moc nebavilo ale i tak. Odpoledne kdy jsme se měli jít projít tak to nevyšlo, ale nevadí. Jakmile jsme se po obědě zase sešli tak jsme vás přemlouvali na schovku a vyšlo to. Z celého dne se mi nejvíce líbila schovka. Takže musím říct, že to byla dobrá akce a kdyby byla nějaká další tak bych byl rád.

Adéla Z.: Tento projekt se Slováky se mi moc líbil. Líbily se mi také sportovní hry v hale a bowling na Haldě. Hodně mě bavilo se také navzájem poznávat a jen tak si povídat.

Richard: Akce se mi líbila. Jídlo bylo výborné. Jen škoda že to bylo moc krátké.

Viktor: Akce byla zajímavá a zábavná. Žáci ze Slovenska byli fajn a zábavní. Jsem rád, že jsem se té akce účastnil.

Sára: Účastnila jsem se programu celkem necelé dva dny, ale za mě jsem se nudila a moc se mi takové akce nelíbí, ale na druhou stranu přiznávám že jsem neměla moc chuť ani motivaci se zapojovat do programu.

Kateřina: Akce se Slováky mi přišla velice dobrá. Mohli jsme si udělat nové kamarády a byla i zábava.  Rozhodně bych byla pro, kdyby bylo víc takových akcí.

Nela: Jsem moc ráda že jsem mohla poznat super holky z jiné země,i kdyz je to velmi blízko. Moc jsem si to užila ,jen mě trochu mrzí že tam dost holek bylo introvert a moc se nebavily. Nejvíce mě bavila schovka ,když nas hledali učitelé a interaktivní hry.

Vít: Akce se mi líbila. Mohlo to být delší. Občerstvení se povedlo.

Další příspěvky

Africká kultura pro 1. stupeň

Ve čtvrtek 23. 5. 2024 celý první stupeň zavítal až do daleké Afriky v rámci pásma s názvem Africká kultura. Z Afrického Konga k nám

Den s Evropskou unií

Milí rodiče a přátelé naší školy, minulý týden v pátek 17. května 2024 proběhly oslavy výročí vstupu České republiky do Evropské unie. Nesměle mohu tuto

Den šílených účesů

V úterý 21. května se uskutečnila na naší škole další akce z projektu Hrdé školy. Každý, kdo se chtěl této akce zúčastnit, musel popustit uzdu

Sportovní den pro 1. a 2. třídy

Ve čtvrtek 16.5.2024 se žáci obou prvních i druhých tříd zúčastnily přehlídky sportovních klubů regionu Slovácko s názvem Sportuj 24. Akce se konala ve Starém