Boršice 540, 687 09

Základní škola Františka Horenského

zsborsice@zsborsice.cz

Kancelář ředitele: +420 571 110 067

Habsburská Vídeň

Dne 19.12.2022 se osmáci a deváťáci zúčastnili pod vedením zkušeného průvodce Pavla Kočího prohlídky předvánoční Vídně. Vydali se po stopách Marie Terezie, Františka Josefa I. a jeho ženy Sisi, především putovali po místech, kde tito slavní habsburští panovníci žili.

Nejprve si prohlédli zámecký areál Schönbrunnu a vystoupali ke kolonádě Gloriette, kde měli celou Vídeň jako na dlani. Cestou se zastavili u Neptunovy fontány v zámecké zahradě. Následovalo první přičichnutí k vánoční atmosféře v podobě vánočních trhů před samotným letním sídlem Habsburků. Poté je čekal přesun do historického centra Vídně, kde se vydali přes Maria Theresia Platz k Hofburgu. Zde viděli spoustu fiakrů tažených koni. Dále se žáci přesunuli kolem obchodů světoznámých značek k dominantě Vídně, dómu sv. Štěpána. Zájemci mohli nakouknout dovnitř. Někteří volili návštěvu cukrárny, kde ochutnali slavný Sacher nebo Mozartovy koule, někteří se vydali ochutnat Wienerschnitzel a někteří se jen kochali krásou okolí dómu. Poslední zastávkou byly největší vánoční trhy u vídeňské radnice. Cestou se žáci ještě zastavili u památníku císařovny Alžběty Bavorské.

Pan průvodce žákům vždy vyložil historii místa, kde právě stáli a přidal také spoustu zajímavých poznatků. Počasí bylo poněkud větrné, ale většina byla dobře připravená. Základní výbavou se stalo termo prádlo, čepice, rukavice i teplé boty. I tak ale všichni vyhledávali teplý punč a čaj na prohřátí zkřehlých prstů. Měli možnost spatřit na vlastní oči to, o čem se učí v dějepise, zároveň se vánočně naladili při procházce vánočních trhů a svátečně laděné a krásně nazdobené Vídně. Věříme, že se žáci do Vídně někdy vrátí, aby měli možnost si stavby prohlédnout nejen zvenčí, ale i zevnitř. Všichni si určitě z Vídně odvezli nejen suvenýry, ale i spoustu zážitků a nových informací.

Fotografie

Mgr. Kamila Šebestová

Další příspěvky

Bobřík informatiky 2023

V průběhu listopadu letošního roku k nám do školy opět zavítala soutěž Bobřík informatiky. Soutěžilo se ve 4 kategoriích a soutěže se zúčastnili žáci 4.

Zjišťujeme pH 🧪

V chemii 9. ročníku jsme si vyzkoušeli, jak se dá určit kyselost a zásaditost různých roztoků. Připravili jsme si do zkumavek několik různých látek např.

Stávka – 27. 11. 2023

Vážení rodiče, na základě společné porady všech zaměstnanců jsme se rozhodli aktivně zapojit do plánované stávky v pondělí 27. listopadu. V tento den bude provoz

SORUDO – kurz sebeobrany pro 6. třídu

Ve středu 22. listopadu měli žáci 6. třídy možnost absolvovat jednodenní kurz sebeobrany zajištěný organizací Sorudo. V praxi si žáci vyzkoušeli, jak reagovat v nebezpečných

Den bez batohu

Batohy zakázány! Tak se nesl úterní den 21. listopadu v rámci akcí Hrdé školy. Žáci měli možnost přinést si učebnice a pomůcky do vyučování v