Boršice 540, 687 09

Základní škola Františka Horenského

zsborsice@zsborsice.cz

Kancelář ředitele: +420 571 110 067

Habsburská Vídeň

Dne 19.12.2022 se osmáci a deváťáci zúčastnili pod vedením zkušeného průvodce Pavla Kočího prohlídky předvánoční Vídně. Vydali se po stopách Marie Terezie, Františka Josefa I. a jeho ženy Sisi, především putovali po místech, kde tito slavní habsburští panovníci žili.

Nejprve si prohlédli zámecký areál Schönbrunnu a vystoupali ke kolonádě Gloriette, kde měli celou Vídeň jako na dlani. Cestou se zastavili u Neptunovy fontány v zámecké zahradě. Následovalo první přičichnutí k vánoční atmosféře v podobě vánočních trhů před samotným letním sídlem Habsburků. Poté je čekal přesun do historického centra Vídně, kde se vydali přes Maria Theresia Platz k Hofburgu. Zde viděli spoustu fiakrů tažených koni. Dále se žáci přesunuli kolem obchodů světoznámých značek k dominantě Vídně, dómu sv. Štěpána. Zájemci mohli nakouknout dovnitř. Někteří volili návštěvu cukrárny, kde ochutnali slavný Sacher nebo Mozartovy koule, někteří se vydali ochutnat Wienerschnitzel a někteří se jen kochali krásou okolí dómu. Poslední zastávkou byly největší vánoční trhy u vídeňské radnice. Cestou se žáci ještě zastavili u památníku císařovny Alžběty Bavorské.

Pan průvodce žákům vždy vyložil historii místa, kde právě stáli a přidal také spoustu zajímavých poznatků. Počasí bylo poněkud větrné, ale většina byla dobře připravená. Základní výbavou se stalo termo prádlo, čepice, rukavice i teplé boty. I tak ale všichni vyhledávali teplý punč a čaj na prohřátí zkřehlých prstů. Měli možnost spatřit na vlastní oči to, o čem se učí v dějepise, zároveň se vánočně naladili při procházce vánočních trhů a svátečně laděné a krásně nazdobené Vídně. Věříme, že se žáci do Vídně někdy vrátí, aby měli možnost si stavby prohlédnout nejen zvenčí, ale i zevnitř. Všichni si určitě z Vídně odvezli nejen suvenýry, ale i spoustu zážitků a nových informací.

Fotografie

Mgr. Kamila Šebestová

Další příspěvky

Český den proti rakovině 2024

Dne 15. 5. 2024 proběhla již tradiční sbírka, ve které se nám podařilo vybrat nádherných 10 285,- Kč! Což je ještě víc než v loňském

Africká kultura pro 1. stupeň

Ve čtvrtek 23. 5. 2024 celý první stupeň zavítal až do daleké Afriky v rámci pásma s názvem Africká kultura. Z Afrického Konga k nám

Den s Evropskou unií

Milí rodiče a přátelé naší školy, minulý týden v pátek 17. května 2024 proběhly oslavy výročí vstupu České republiky do Evropské unie. Nesměle mohu tuto

Den šílených účesů

V úterý 21. května se uskutečnila na naší škole další akce z projektu Hrdé školy. Každý, kdo se chtěl této akce zúčastnit, musel popustit uzdu