Boršice 540, 687 09

Základní škola Františka Horenského

zsborsice@zsborsice.cz

Kancelář ředitele: +420 571 110 067

Zážitková pedagogika 8. tříd

Zážitková pedagogika 8. tříd       

Ve dnech 16. a 17. září 2022 se naši osmáci zúčastnili programu s názvem Důvěřujme si. Jeho cílem bylo posílit vztahy mezi spolužáky a zlepšit spolupráci i napříč třídami. Na Bažantnici, kde celý program probíhal, byla pozvána skupina lektorů ze Střediska volného času pro děti a mládež při Stojanově gymnáziu na Velehradě, kteří se postarali o organizaci koordinačních her, sportovních stmelovacích aktivit, i večerní zábavu.

Program byl vskutku nabitý. Začali jsme poznáváním lektorů a místa, kde se nacházíme, navzájem jsme si sdělili naše obavy a očekávání, beze slov jsme se na židlích nebo lavičkách museli seřadit podle abecedy. Dále jsme vystřídali 4 záludná stanoviště, kde jsme museli zkoordinovat naši paměť, sílu, důvtip i pohyb. Poté jsme museli překonat občas až nepřirozeně rotující švihadlo. Následoval oběd v podobě opečených špekáčků a chvilka odpočinku.

Poté jsme se vydali na procházku, při níž jsme se spolužáky rozebírali občas až filozofické otázky. V paměti nám utkvěly např. Čeho si ceníš na svých rodičích? Jaký by byl svět bez sociálních sítí? a jiné. Dorazili jsme nedaleko Smraďavky k louce. Zde proběhla týmová soutěž v běhu pozpátku, ve dvojici se zavázanýma očima, ve trojici se svázanýma nohama, ve čtveřici s rukama propletenýma nebo v pětici s jedním členem, který se nemohl dotýkat země. Poté jsme se vydali nazpátek a chystali se na soutěž dne – Masterchefa. Žáci měli za úkol si sami uvařit večeři a ohromit porotu. Překonali sami sebe, některé skupiny zvládly dokonce až tříchodové menu, za které by se nemusela stydět žádná restaurace.

Následoval večerní program. Měli jsme za úkol poznávat známé melodie z pohádek a hlášky z českých i světových filmů. Večer jsme ukončili posvátným rituálem při svíčkách. Každý řekl jedno slovo, které vystihovalo jeho zážitky. Potom jsme šli spát. I když někteří si museli vzájemně sdělovat své poznatky dlouho do noci.

Ráno bylo náročné. Nejhorší byl budíček již v 7 hodin. Posnídali jsme a šli jsme se protáhnout pomocí hry. Poté nezbývalo nic jiného, než shrnout své zážitky. Vzájemně jsme si darovali kamínky a děkovali jsme si, obdivovali jsme se a spřátelili se i s těmi, s kterými jsme si doposud neměli co říct.

Co dodat závěrem? Ohlasy žáků byly jen a jen pozitivní. Během dne a půl museli častokrát překonat sami sebe, své obavy a urazili další kousek cesty za sebepoznáním. Program určitě naplnil svůj cíl. Poznali jsme se zase o něco víc a zlepšili naši vzájemnou komunikaci i spolupráci.

Fotografie můžete zhlédnout zde. Videoklip se připravuje.

Mgr. Kamila Šebestová, Mgr. Michala Zapletalová

 

Další příspěvky

Dopravní soutěž v Nedakonicích

Ve čtvrtek 18. dubna jsme se zúčastnili soutěže školních družin ve znalostech z dopravní výchovy. Naši družinu reprezentovali čtyři žáci 3. třídy: Magdaléna Balíčková, Kateřina

Jazyková animace „Němčina nekouše“

Jelikož žáky 5. ročníku do budoucna čeká výuka druhého cizího jazyka, měli jedinečnou možnost si minulý týden vyzkoušet, že němčina opravdu není obtížně zvládnutelný jazyk.

Beseda nad zdravotnickými obory

Již se stala tradice, že v březnu nebo dubnu k nám zavítá tým z Uherskohradišťské nemocnice reprezentovaný pR manažerem Davidem Vacke a Lubomírem Gazdošem z personálního oddělení,