Boršice 540, 687 09

Základní škola Františka Horenského

zsborsice@zsborsice.cz

Kancelář ředitele: +420 571 110 067

Zážitková pedagogika 8. tříd

Zážitková pedagogika 8. tříd       

Ve dnech 16. a 17. září 2022 se naši osmáci zúčastnili programu s názvem Důvěřujme si. Jeho cílem bylo posílit vztahy mezi spolužáky a zlepšit spolupráci i napříč třídami. Na Bažantnici, kde celý program probíhal, byla pozvána skupina lektorů ze Střediska volného času pro děti a mládež při Stojanově gymnáziu na Velehradě, kteří se postarali o organizaci koordinačních her, sportovních stmelovacích aktivit, i večerní zábavu.

Program byl vskutku nabitý. Začali jsme poznáváním lektorů a místa, kde se nacházíme, navzájem jsme si sdělili naše obavy a očekávání, beze slov jsme se na židlích nebo lavičkách museli seřadit podle abecedy. Dále jsme vystřídali 4 záludná stanoviště, kde jsme museli zkoordinovat naši paměť, sílu, důvtip i pohyb. Poté jsme museli překonat občas až nepřirozeně rotující švihadlo. Následoval oběd v podobě opečených špekáčků a chvilka odpočinku.

Poté jsme se vydali na procházku, při níž jsme se spolužáky rozebírali občas až filozofické otázky. V paměti nám utkvěly např. Čeho si ceníš na svých rodičích? Jaký by byl svět bez sociálních sítí? a jiné. Dorazili jsme nedaleko Smraďavky k louce. Zde proběhla týmová soutěž v běhu pozpátku, ve dvojici se zavázanýma očima, ve trojici se svázanýma nohama, ve čtveřici s rukama propletenýma nebo v pětici s jedním členem, který se nemohl dotýkat země. Poté jsme se vydali nazpátek a chystali se na soutěž dne – Masterchefa. Žáci měli za úkol si sami uvařit večeři a ohromit porotu. Překonali sami sebe, některé skupiny zvládly dokonce až tříchodové menu, za které by se nemusela stydět žádná restaurace.

Následoval večerní program. Měli jsme za úkol poznávat známé melodie z pohádek a hlášky z českých i světových filmů. Večer jsme ukončili posvátným rituálem při svíčkách. Každý řekl jedno slovo, které vystihovalo jeho zážitky. Potom jsme šli spát. I když někteří si museli vzájemně sdělovat své poznatky dlouho do noci.

Ráno bylo náročné. Nejhorší byl budíček již v 7 hodin. Posnídali jsme a šli jsme se protáhnout pomocí hry. Poté nezbývalo nic jiného, než shrnout své zážitky. Vzájemně jsme si darovali kamínky a děkovali jsme si, obdivovali jsme se a spřátelili se i s těmi, s kterými jsme si doposud neměli co říct.

Co dodat závěrem? Ohlasy žáků byly jen a jen pozitivní. Během dne a půl museli častokrát překonat sami sebe, své obavy a urazili další kousek cesty za sebepoznáním. Program určitě naplnil svůj cíl. Poznali jsme se zase o něco víc a zlepšili naši vzájemnou komunikaci i spolupráci.

Fotografie můžete zhlédnout zde. Videoklip se připravuje.

Mgr. Kamila Šebestová, Mgr. Michala Zapletalová

 

Další příspěvky

Kariérní poradenství pro osmáky

V pondělí 29. května 2023 jsme našim osmákům nabídli besedu s profesionální kariérní poradkyní Silvou Štěpitovou. Dvouhodinová beseda se skládala jak z přednášky a předávání