Boršice 540, 687 09

Základní škola Františka Horenského

zsborsice@zsborsice.cz

Kancelář ředitele: +420 571 110 067

Tvůrčí cesta za písmem

Na tuto cestu se vydali naši čtvrťáci již v pondělí 12. 12., kdy navštívili dílnu akademického sochaře Daniela Trubače v Polešovicích. Tady si sami vyzkoušeli odlévání kovu. Byli svědky toho, jak se odlévá do formy a pana Trubače zahrnuli spoustou otázek, týkajících se jeho soch i práce v ateliéru. Vlastní odlitky si jako malou odměnu odnesli domů.

V úterý 13. 12. pokračoval projekt ve škole. Pan Trubač žáky seznamoval s nejstarším slovanským písmem hlaholicí – odkazem našich předků, pomocí různých výtvarných technik. Zkoušeli přepisovat své jméno do hlaholice a vytvářeli do hlíny reliéf pomocí otisku. Ten následně zalili sádrou.

Další část projektu vedl keramik Karel Žila. Žákům připravil květináče, do kterých vyrývali jednotlivé znaky nejstaršího slovanského písma pomocí různých rydel. Květináče putovaly do pece a všichni se těší na výsledek svého tvoření. V další činnosti pokračovali přepisem jména do hlaholice v iPadu. S pomocí pana učitele Dudy proběhne 3D tisk jména žáků v hlaholici a na světě bude další výsledek tvoření – osobní klíčenka.

Po vynikajícím obědě, kdy si děti pochutnaly na milované pizze, následovala poslední část projektu. Žáci se opět s panem Trubačem pustili do tisku písmen hlaholice tentokrát pomocí tiskátek na velký formát papíru. Na něj obkreslili šablonu a poskládali jej do tvaru krabičky v podobě jehlanu, jednoho ze symbolů hlaholice. Do krabičky vložili odlitek z pondělka, ze kterého se vyklubal stojánek na tužky.

Po ukončení posledního úkolu žáci dostali dárečky od pořadatelů projektu a domů si odnášeli nejen svoje výsledky celodenního tvoření, ale i spoustu nových zážitků. Projekt se moc povedl, za což děkujeme hlavně panu Trubačovi, Žilovi, paní Ševečkové a v neposlední řadě paní Janochové, která zaštiťuje tento projekt, pořádaný Evropskou kulturní stezkou sv. Cyrila a Metoděje ve spolupráci s kolegy z Těrchové. Fotografie z akce ZDE.

Mgr. Lenka Daníčková a Mgr. Ivana Uhlířová

Další příspěvky

Jazyková animace „Němčina nekouše“

Jelikož žáky 5. ročníku do budoucna čeká výuka druhého cizího jazyka, měli jedinečnou možnost si minulý týden vyzkoušet, že němčina opravdu není obtížně zvládnutelný jazyk.

Beseda nad zdravotnickými obory

Již se stala tradice, že v březnu nebo dubnu k nám zavítá tým z Uherskohradišťské nemocnice reprezentovaný pR manažerem Davidem Vacke a Lubomírem Gazdošem z personálního oddělení,

Silový víceboj Osvětimany 2024

Ve čtvrtek se vybraní žáci z osmé a devátých tříd (4 dívky a 4 chlapci) vydali na silový víceboj do Osvětiman. Celkem se soutěžilo v šesti disciplínách