Boršice 540, 687 09

Základní škola Františka Horenského

zsborsice@zsborsice.cz

Kancelář ředitele: +420 571 110 067

Tvůrčí cesta za písmem

Na tuto cestu se vydali naši čtvrťáci již v pondělí 12. 12., kdy navštívili dílnu akademického sochaře Daniela Trubače v Polešovicích. Tady si sami vyzkoušeli odlévání kovu. Byli svědky toho, jak se odlévá do formy a pana Trubače zahrnuli spoustou otázek, týkajících se jeho soch i práce v ateliéru. Vlastní odlitky si jako malou odměnu odnesli domů.

V úterý 13. 12. pokračoval projekt ve škole. Pan Trubač žáky seznamoval s nejstarším slovanským písmem hlaholicí – odkazem našich předků, pomocí různých výtvarných technik. Zkoušeli přepisovat své jméno do hlaholice a vytvářeli do hlíny reliéf pomocí otisku. Ten následně zalili sádrou.

Další část projektu vedl keramik Karel Žila. Žákům připravil květináče, do kterých vyrývali jednotlivé znaky nejstaršího slovanského písma pomocí různých rydel. Květináče putovaly do pece a všichni se těší na výsledek svého tvoření. V další činnosti pokračovali přepisem jména do hlaholice v iPadu. S pomocí pana učitele Dudy proběhne 3D tisk jména žáků v hlaholici a na světě bude další výsledek tvoření – osobní klíčenka.

Po vynikajícím obědě, kdy si děti pochutnaly na milované pizze, následovala poslední část projektu. Žáci se opět s panem Trubačem pustili do tisku písmen hlaholice tentokrát pomocí tiskátek na velký formát papíru. Na něj obkreslili šablonu a poskládali jej do tvaru krabičky v podobě jehlanu, jednoho ze symbolů hlaholice. Do krabičky vložili odlitek z pondělka, ze kterého se vyklubal stojánek na tužky.

Po ukončení posledního úkolu žáci dostali dárečky od pořadatelů projektu a domů si odnášeli nejen svoje výsledky celodenního tvoření, ale i spoustu nových zážitků. Projekt se moc povedl, za což děkujeme hlavně panu Trubačovi, Žilovi, paní Ševečkové a v neposlední řadě paní Janochové, která zaštiťuje tento projekt, pořádaný Evropskou kulturní stezkou sv. Cyrila a Metoděje ve spolupráci s kolegy z Těrchové. Fotografie z akce ZDE.

Mgr. Lenka Daníčková a Mgr. Ivana Uhlířová

Další příspěvky

Bobřík informatiky 2023

V průběhu listopadu letošního roku k nám do školy opět zavítala soutěž Bobřík informatiky. Soutěžilo se ve 4 kategoriích a soutěže se zúčastnili žáci 4.

Zjišťujeme pH 🧪

V chemii 9. ročníku jsme si vyzkoušeli, jak se dá určit kyselost a zásaditost různých roztoků. Připravili jsme si do zkumavek několik různých látek např.

Stávka – 27. 11. 2023

Vážení rodiče, na základě společné porady všech zaměstnanců jsme se rozhodli aktivně zapojit do plánované stávky v pondělí 27. listopadu. V tento den bude provoz

SORUDO – kurz sebeobrany pro 6. třídu

Ve středu 22. listopadu měli žáci 6. třídy možnost absolvovat jednodenní kurz sebeobrany zajištěný organizací Sorudo. V praxi si žáci vyzkoušeli, jak reagovat v nebezpečných

Den bez batohu

Batohy zakázány! Tak se nesl úterní den 21. listopadu v rámci akcí Hrdé školy. Žáci měli možnost přinést si učebnice a pomůcky do vyučování v