Boršice 540, 687 09

Základní škola Františka Horenského

zsborsice@zsborsice.cz

Kancelář ředitele: +420 571 110 067

Sportovní kurz 2024

V pondělí 11. března jsme s osmáky odcestovali na sportovní kurz do Koutů nad Desnou. Po úspěšné cestě na trase Staré Město – Olomouc – Kouty nad Desnou jsme se ubytovali, dali si dobrý oběd v podobě boloňských špaget a vyrazili na první výšlap. Naším cílem byla vyhlídka Rysí skály. Tu jsme úspěšně všichni zdolali a odměnou nám byl krásný výhled do údolí a k vidění byl i vrchol Praděd jako na dlani. Večer jsme se pobavili vtipnými společnými hrami. Úterní ráno jsme zahájili aktivně, a to ovlažením v říčce Desná.

Po snídani následoval přesun autobusem do Velkých Losin do nejstarší dochované papírny v Evropě. Zde jsme se seznámili s postupem výroby ručního papíru, zajímavostmi o papíru a na závěr si každý sám vyzkoušel vyrobit vlastní papír, obálku s pečetí a záložku do knížky. Po skončení programu následoval přesun na oběd. Odpoledne jsme vyrazili na procházku. Část se vydala až k Poniklému vodopádu a druhá část dorazila kratší trasou na náměstí v Koutech. Zpestřením odpoledního programu byl bowling. Večerní zábavu obstaraly společně červené a zelené družstvo, jejichž hry byly velmi povedené.

Středeční den začal krásným počasím, a tak se nám ráno i pěkně otužovalo. Po snídani jsme se vydali na procházku do Loučné nad Desnou k místnímu zámku. Po vydatném obědu nás čekala exkurze na přečerpávací elektrárnu Dlouhé Stráně. Zde jsme si prohlédli podzemí elektrárny, zjistili, jak elektrárna funguje a dostali jsme se i k dolní nádrži této elektrárny. Večerní program obstaraly další 2 družstva (modré a žluté) a opět se jednalo o velmi povedené a zábavné hry.

Ve čtvrtek nás čekala největší výzva tohoto týdne, a to zdolat nejvyšší vrchol Moravy Praděd s nadmořskou výškou 1491 m n. m. Cestu jsme započali na Červenohorském sedle a šli po červené značce hřebenovou trasou až k nejstarší chatě v Jeseníkách s názvem Švýcárna. Zde proběhla krátká pauza na svačinu. No a pak už přišlo poslední stoupání k vysílači. Zpáteční trasa vedla kolem Švýcárny a následně po zelené značce zpět přímo do Koutů. Všichni šlapali velmi dobře a zaslouží si pochvalu za předvedený výkon, vždyť ujít 22 km za den není nic jednoduchého. Po večeři jsme rozjeli speciální večer ve stylu kasina, který se vydařil na výbornou.

V pátek ráno jsme si vyjeli sedačkovou lanovkou na Medvědí horu a odsud nás červená trasa zavedla k horní nádrži elektrárny Dlouhé Stráně. Po obědě jsme vyrazili na nádraží a odjeli zpět domů. Zažili jsme perfektní týden v přírodě, poznali spoustu krásných jesenických míst a nabrali zážitky navždy. Celkově jsme za 5 dní urazili vzdálenost 60 km s celkovým převýšením téměř 2000 metrů.

Fotografie: https://eu.zonerama.com/ZSBorsice/Album/11204581

Mgr. Veronika Sedlářová, Mgr. Kateřina Sedlářová, Mgr. Kamila Šebestová a Mgr. Vojtěch Duda

Další příspěvky

Silový víceboj Osvětimany 2024

Ve čtvrtek se vybraní žáci z osmé a devátých tříd (4 dívky a 4 chlapci) vydali na silový víceboj do Osvětiman. Celkem se soutěžilo v šesti disciplínách

Mezinárodní den mrkve

V rámci oslav mezinárodního dne mrkve, který se slaví každý rok přesně 4. dubna, se zapojili i  žáci druhých tříd. V českém jazyce jsme pracovali s