Boršice 540, 687 09

Základní škola Františka Horenského

zsborsice@zsborsice.cz

Kancelář ředitele: +420 571 110 067

Ohlédnutí za projektovým dnem v Uherském Hradišti

Osmý březen strávil druhý stupeň neobvykle mimo školní lavice. Žáci 6. , 7. a 9. třídy vyrazili za kulturou do Uherského Hradiště.
Začali jsme společně projekcí filmu Hranice odvahy. Deváťáci se následně vydali do Trampolínového centra a zbylé dvě třídy vyrazily svižným krokem do Starého Města. V Památníku Velké Moravy jsme navštívili nové interaktivní expozice věnované Cyrilu a Metoději a také pravěku na Slovácku.
Co člověk, to názor. Jak se tento den líbil jednotlivým žákům a žákyním, se můžete dočíst níže.

Vzbudil jsem se 6:55 a 7:30 jsem byl už na cestě k Martinovi, který byl tak ochotný a vzal mě s sebou do Boršic.
Autobus odjížděl v 8 hod. od večerky v Boršicích, cesta byla pohodlná a poměrně rychlá, v Uherském Hradišti jsme byli v podstatě hned.

Ke Kinu Hvězda jsme šli chviličku a ihned po příchodu jsme se usadili tam, kam jsme chtěli. Kino bylo v podstatě naše, nikdo jiný kromě nás a spolužáků tam nebyl. Sednul jsem si na opravdu top místo, takže jsem měl po celou dobu filmu krásné pohodlí.
Film trval 96 minut, taková ideální délka pro děti, já mám radši delší filmy. Šlo vidět, že je film určen pro děti, mě více baví drastické a reálné filmy, ale i tak jsem si film užil. Film byl celkem napínavý a byl zpracován tak, aby ukázal dětem, jak probíhala válka a co museli Židé a ostatní dělat pro to, aby přežili a nedostali se do koncentračního táboru. Ve filmu se neukazují drsné a nechutné záběry, takže je film ideální pro děti.

Po filmu jsme se přemístili do jump parku Sport Centrum Morava. Tuhle akci jsme si se spolužáky vybrali. V jump parku jsem jednou byl, ale v Praze, takže jsem tak nějak věděl, co mě čeká a byl jsem příjemně překvapen, jak to tam vypadalo a jaké atrakce tam byly. Skákal jsem jak blázen a pořádně jsem se zpotil, dával jsem si na hrazdě fighty se spolužáky a skoro pokaždé jsem vyhrál 😊. Po hodině skákání jsme se rozloučili a někteří jsme se přesunuli do města, domů jsem přišel asi kolem 18. hodiny. Den jsem si opravdu užil, mohlo by být více takových akcí 😊
Viktor, 9. třída

 

Náš projektový den se školou začal srazem u obchodu v 7:50, kde jsme společně s druhým stupněm čekali na autobus. Po krátké době čekání autobus dorazil a vyjeli jsme do kina-Hvězda v Uherském Hradišti. Tam na nás čekal napínavý, dobrodružný film Hranice odvahy. Film se odehrával v době 2.světové války v Norsku. Byl o tom, jak se dvě židovské děti ukrývaly v domě dobrých lidi, kteří se jim snažili pomoct. Však jednoho večera si pro rodiče dvou dětí Gerdy a Otta došla policie a odvedla je. Sourozenci Gerda a Otto našli dvě židovské dětí ve sklepě. Gerda byla přesvědčená, že jim má pomoct utéct za hranice Švédska. Ottovi chvíli trvalo se rozhodnout, ale nemohl tam nechat svou sestru samotnou. Cestou za hranice je čekala spousta nebezpečí: byli pronásledováni nacisty, hlad, zima a najít správnou cestu…

Mně se film líbil, byl napínavý, zajímavý, dobrodružný atd. Po filmu jsme se vydali do Starého Města do Památníku Velké Moravy. Tam nám na začátek pustili krátký dokument o Velké Moravě. Dál jsme se šli podívat na vykopávky starého kostela a viděli jsme i vykopané hrobky. Paní průvodkyně nám povídala o Velké Moravě a Cyrilu a Metoději. Pak jsme si sami procházeli další expozice…

Výlet se mi moc líbil, byl zajímavý a naučný.
Bea, 7. třída

 

Film Hranice odvahy byl velice zajímavý. Odehrává se zde těžký osud židovských dětí, které se ukrývaly za zdí sklepa Gerdy a Otty. Otec židovských dětí Sáry a Daniela utekl do Švédska a tak děti přebývaly tady. Gerda s Ottou jim pomáhali na útěku až jednou přišli do domu staré paní. Ukázalo se ale, že to byla nacistka, která na ně zavolala Němce. Vše ale dobře dopadlo. Sára s Danielem se dostali za otcem a Norsko bylo osvobozeno. Poté se obě rodiny zase shledaly.

Památník Velké Moravy nás samozřejmě bavil o dost méně, ale dozvěděli jsem se velmi zajímavé informace. Paní průvodkyně byla moc milá a všechno nám stručně vysvětlila. Dokonce jsme šli do nové expozice, kde se nacházely různé věci, které lidé v pravěku používali, i se zvuky, i krátký film o životě v pravěku.
Po skončení jsme měli rozchod a šli jsme, kam jsme chtěli.

Byl to super výlet!
Zuzka, 6. třída

 

Film se mi líbil. Díky filmu jsem si uvědomil, jak kruté to bylo období.
Film byl o dvou dětech, Gerdě a Ottovi. Nacisti jim odvezli rodiče a oni zjistili, že skrývali dvě židovské děti Sáru a Daniela. Gerda a Otta se rozhodli, že jim pomůžou do Švédska. Nejdříve se museli dostat do města k tetě a bratrancovi. Bratranec znal jednoho převaděče, který se jmenoval Johansen. Když dojeli k Johansenovi, dům byl prázdný. V tu chvíli se objevila Johansenova sousedka a pozvala je k sobě domů. Byla to starší paní a byla velice hodná. Potom odešla pro pomoc a děti nechala samotné u ní doma. Děti hrály na schovku a našly obraz Hitlera a utekly pryč do lesa. Utekly jen tak tak, protože nacisti už je viděli, jak utíkají do lesa. Děti přespaly v opuštěné chatě v lese. Ráno slyšely psy a daly se rychle na útěk, až se dostaly do Švédska.

Památník Velké Moravy byl taky super. Řekli nám něco o Cyrilovi a Metodějovi. Potom nám ukázali různé předměty z pravěku, které se našly v okolí Uherského Hradiště.
Marek, 6. třída

 

Fotky si můžete prohlédnout zde.

 

 

 

 

Další příspěvky

Český den proti rakovině 2024

Dne 15. 5. 2024 proběhla již tradiční sbírka, ve které se nám podařilo vybrat nádherných 10 285,- Kč! Což je ještě víc než v loňském

Africká kultura pro 1. stupeň

Ve čtvrtek 23. 5. 2024 celý první stupeň zavítal až do daleké Afriky v rámci pásma s názvem Africká kultura. Z Afrického Konga k nám

Den s Evropskou unií

Milí rodiče a přátelé naší školy, minulý týden v pátek 17. května 2024 proběhly oslavy výročí vstupu České republiky do Evropské unie. Nesměle mohu tuto

Den šílených účesů

V úterý 21. května se uskutečnila na naší škole další akce z projektu Hrdé školy. Každý, kdo se chtěl této akce zúčastnit, musel popustit uzdu