Boršice 540, 687 09

Základní škola Františka Horenského

zsborsice@zsborsice.cz

Kancelář ředitele: +420 571 110 067

Archeoskanzen Modrá a exkurze Živá voda

I přes nepříznivou předpověď počasí jsme vyrazili minulý týden s žáky 4. tříd na exkurzi do Archeoskanzenu Modrá a na expozici sladkovodních ryb Živá voda. Po příjezdu do areálu se naší skupiny ujal průvodce Petr Novotný. Celé dopoledne nás provedl životem prostých Slovanů. Seznámil žáky s hlaholicí a Metodějovou školou písemnictví. Ochutnali jsme i tradiční placky z mouky, které se pekly v peci dobové pekárny. Někteří po ochutnání medové placky mlsně pokukovali po dalších kouscích pradávné pochoutky. Dále jsme si mohli projít každou chýší a dozvědět se o životě místních řemeslníků a zemědělců. Prošli jsme nádherně vyzdobený velmožův palác, ale i prostranství opevněného hradiska. Na závěr jsme mohli zhlédnout práci kováře Martina. Kovář nám ukázal nářadí, se kterým běžně naši předci vyráběli primitivní příbory a další zajímavé kousky. V jedné z chýší jsme obdivovali práci hrnčíře, který před našimi zraky vytvořil krásný džbán. Následovala odpočinková chvilka, kterou žáci využili k doplnění potřebné energie a oblíbeným nákupům.

Po obědě jsme vyrazili na exkurzi sladkovodních ryb. Nejvíce jsme obdivovali podvodní tunel, kde jsme pozorovali sladkovodní ryby zblízka. Prošli jsme si naučnou zahradu plnou zajímavých rostlin, keřů a bylin typickou pro naši oblast.  Největší radostí pro nás bylo osvěžení v přírodním koupališti a chytání pulců. Cestou zpět jsme se proběhli po relaxační lávce nad výběhem praturů. Počasí nás nezklamalo ani samotná návštěva expozice, kterou jsme byli nadšeni. Plni zážitků a dojmů jsme se vraceli zpět s vidinou, že prázdniny a čas oddychu se nezadržitelně blíží.

Mgr. Petra Stýskalová

Fotografie z akce ZDE.

Další příspěvky

Jazyková animace „Němčina nekouše“

Jelikož žáky 5. ročníku do budoucna čeká výuka druhého cizího jazyka, měli jedinečnou možnost si minulý týden vyzkoušet, že němčina opravdu není obtížně zvládnutelný jazyk.

Beseda nad zdravotnickými obory

Již se stala tradice, že v březnu nebo dubnu k nám zavítá tým z Uherskohradišťské nemocnice reprezentovaný pR manažerem Davidem Vacke a Lubomírem Gazdošem z personálního oddělení,

Silový víceboj Osvětimany 2024

Ve čtvrtek se vybraní žáci z osmé a devátých tříd (4 dívky a 4 chlapci) vydali na silový víceboj do Osvětiman. Celkem se soutěžilo v šesti disciplínách