Boršice 540, 687 09

Základní škola Františka Horenského

zsborsice@zsborsice.cz

Kancelář ředitele: +420 571 110 067

Archeoskanzen Modrá a exkurze Živá voda

I přes nepříznivou předpověď počasí jsme vyrazili minulý týden s žáky 4. tříd na exkurzi do Archeoskanzenu Modrá a na expozici sladkovodních ryb Živá voda. Po příjezdu do areálu se naší skupiny ujal průvodce Petr Novotný. Celé dopoledne nás provedl životem prostých Slovanů. Seznámil žáky s hlaholicí a Metodějovou školou písemnictví. Ochutnali jsme i tradiční placky z mouky, které se pekly v peci dobové pekárny. Někteří po ochutnání medové placky mlsně pokukovali po dalších kouscích pradávné pochoutky. Dále jsme si mohli projít každou chýší a dozvědět se o životě místních řemeslníků a zemědělců. Prošli jsme nádherně vyzdobený velmožův palác, ale i prostranství opevněného hradiska. Na závěr jsme mohli zhlédnout práci kováře Martina. Kovář nám ukázal nářadí, se kterým běžně naši předci vyráběli primitivní příbory a další zajímavé kousky. V jedné z chýší jsme obdivovali práci hrnčíře, který před našimi zraky vytvořil krásný džbán. Následovala odpočinková chvilka, kterou žáci využili k doplnění potřebné energie a oblíbeným nákupům.

Po obědě jsme vyrazili na exkurzi sladkovodních ryb. Nejvíce jsme obdivovali podvodní tunel, kde jsme pozorovali sladkovodní ryby zblízka. Prošli jsme si naučnou zahradu plnou zajímavých rostlin, keřů a bylin typickou pro naši oblast.  Největší radostí pro nás bylo osvěžení v přírodním koupališti a chytání pulců. Cestou zpět jsme se proběhli po relaxační lávce nad výběhem praturů. Počasí nás nezklamalo ani samotná návštěva expozice, kterou jsme byli nadšeni. Plni zážitků a dojmů jsme se vraceli zpět s vidinou, že prázdniny a čas oddychu se nezadržitelně blíží.

Mgr. Petra Stýskalová

Fotografie z akce ZDE.

Další příspěvky