5.B na vlastivědné procházce Boršicemi

Žáci 5.B se v pátek 12. dubna vydali na vlastivědnou procházku naší obcí Boršice. V plánu bylo hned několik zastavení u boršických pamětihodností nebo míst spjatých s našimi významnými rodáky. Během putování se žáci dozvídali cenné informace, které jim posloužily k úspěšnému splnění pracovního listu plného záludných úkolů.

Kromě bedlivého poslouchání si žáčci vyzkoušeli také roli průvodců. Ve dvojicích si přichystali krátký výklad o vybrané památce nebo rodákovi a na příslušném místě potom tyto informace přednesli svým spolužákům.

A co všechno jsme viděli? Prohlédli jsme si sochu sv. Jana Nepomuckého a sv. Antonína Paduánského, památníky obou světových válek, Kameny zmizelých rodiny Seidlerovy, budovu fary a kostela. Zavítali jsme i dovnitř kostela a na interiéru této boršické dominanty jsme si ukázali typické prvky barokní architektury. Také jsme pomocí dobových fotografií porovnali, jak se zařízení kostela změnilo oproti konci 19. století. Z významných rodáků jsme si připomněli osudy a úspěchy Františka Horenského, Hynka Dostála a Josefa Cukra.

Dozvěděli jsme se spoustu nových informací o místech, kolem kterých každodenně procházíme. Nechat na sebe dýchnout historii naší obce bylo příjemné, a proto můžeme podobnou vycházku všem jedině doporučit.

Střípky z naší procházky si můžete prohlédnout ve fotogalerii zde.

Bc. Lucie Komárková

Deváťáci a beseda s lékárnicí

Ve čtvrtek 25. dubna 2024 odpoledne jsme pro naše vycházející žáky připravili dvouhodinovou besedu s vedoucí lékárny magistrou Petrou Dostálovou. Paní lékárnice se nám nejdříve

Jarní sběr papíru – 2. 5. 2024