V pátek 15. listopadu se žáci 2. stupně naší školy ponořili do atmosféry roku 1989. Projektový den, připravený k 35. výročí sametové revoluce, byl plný tvořivých aktivit, historických poznatků a nezapomenutelných zážitků. Cílem bylo přiblížit žákům dobu před revolucí i samotné události, které přinesly demokracii a svobodu.
Už od úterý 12. listopadu mohli žáci na chodbách 2. stupně zhlédnout výstavu 1989: Rok zázraků (ke zhlédnutí zde), která je provedla revolučními událostmi prostřednictvím dobových fotografií a textů. Výstava naladila atmosféru pro páteční projektový den a nabídla žákům zajímavý vhled do historických souvislostí. Základní historické informace o době nesvobody i o samotných událostech sametové revoluce žáci získali i v hodinách dějepisu a občanské výchovy.
Projektový den se skládal z pěti tematických tříd, které spojily historii, kreativitu a zábavu:
- Jazyková učebna: Žáci si připomněli, jak velký vliv měl komunistický režim na školství a výuku jazyků. Seznámili se s ruštinou, mohli se pokusit psát azbukou, přečíst si dobové dokumenty a zjistit, co všechno se muselo tehdy povinně učit. Rovněž si vyzkoušeli vytáčení čísla na klasickém kolečkovém telefonu.
- Historie a matematika: Tato třída žáky otestovala v historické únikové hře, v psaní na stroji i v řešení matematických slovních úloh, které vycházely ze skutečných statistik. Pokud žáci správně počítali, dozvěděli se například, jaká byla čekací doba přidělení bytu či kolik procent lidí emigrovalo z Československa.
- Vědci a vynálezy 20. století: Stanoviště věnované československým vědcům a jejich objevům nabídlo interaktivní ukázky a experimenty. Žáci si například mohli vyzkoušet extrakci DNA z banánu, tajné písmo nebo pozorování zjednodušeného polarografu – nositele Nobelovy ceny Jaroslava Heyrovského.
- Výtvarná a hudební třída: Kreativní atmosféra této třídy přilákala žáky ke tvoření. Pod vedením učitelů si děti za doprovodu písní Karla Kryla a Marty Kubišové vyráběly placky s logem Občanského fóra, vytvářely plakátová hesla, skládaly rozstříhanou fotografii Václava Havla anebo správně časově seřadily československé prezidenty.
- Hala: Žáci během dopoledne nacvičili krátkou choreografii ve stylu spartakiády a společně ji poté všichni zatančili závěrem dne. V hale si mohli vyzkoušet retro dětské hry – skákání přes gumu, hod mincí za čáru, kuličky nebo skákání v pytli.
Jedním z největších lákadel dne byl fotokoutek, kde se žáci i učitelé mohli vyfotit s rekvizitami nejen z 80. let. Učitelé ve stylových retro outfitech dodali fotokoutku i celému dni ještě autentičtější nádech. Nevšední den přilákal i děti z prvního stupně, prohlédly si dobové předměty a také se z úst svých učitelek dozvěděly o průběhu této důležité události.
Projektový den byl nejen zábavným ohlédnutím za minulostí, ale také důležitou lekcí o hodnotě svobody a demokracie. Děti si odnesly nejen nové vědomosti, ale také nezapomenutelné zážitky, které jim umožnily zažít kus historie na vlastní kůži.
Děkujeme všem učitelům za jejich nasazení a žákům za jejich nadšení. Těšíme se na další společné akce!
kolektiv učitelů 2. stupně