Boršice 540, 687 09

Základní škola Františka Horenského

zsborsice@zsborsice.cz

Kancelář ředitele: +420 571 110 067

ZŠ Tvrdošín na návštěvě v Boršicích – projekt Erasmus+

V neděli 26. března k nám zavítala na celý týden vzácná návštěva ze Slovenska – přijelo šest žáků a tři učitelé z partnerské ZŠ Tvrdošín. Čekal nás všechny sice náročný, ale zároveň velice krásný týden plný dopoledních i odpoledních aktivit, plnění úkolů, ale také super zábavy, vtipných okamžiků a duševního souznění.

Hned v pondělí po slavnostním zahájení už naše hosty čekala návštěva Školního poradenského pracoviště, kde je speciální pedagožka Mgr. Ivana Daňková zapojila do práce s textem a chybou. Žáci i kantoři z Tvrdošína byli velmi nadšeni z praktického tréninku rozvoje komunikativních dovedností a smyslového vnímání.

Pozadu nezůstal ani pan učitel Mgr. Vojtěch Duda, který v úterý slovenské školáky provedl praktickou výukou 3D tisku. Dětem se doslova rozzářily oči, když si mohly samy vyzkoušet 3D tisk a svůj výrobek si dokonce odvézt domů.

Poté se žáci ze Slovenska včlenili do skupinek mezi naše osmáky a účastnili se velmi zajímavé hodiny fyziky pana ředitele Mgr. Tomáše Korduly na téma „Elektrické napětí a elektrický proud“ spojený s praktickými ukázkami. Některým doslova vstávaly vlasy! – Nikoliv však hrůzou :-)! Jednalo se o pokus se statickou elektřinou. Velmi pěknou výuku měl pan ředitel připravenou i další vyučovací hodinu – tentokrát na globální téma „Spravedlivá cena, fairtrade“, kde si žáci mohli sami porovnat, kolik peněz z koupeného banánu získá obchodník, přepravce, majitel plantáže a jak málo peněz za svou práci nakonec dostane zaplaceno dělník na plantáži, kdy levnou pracovní sílu dokonce často představují dělníci dětského věku.

V dalších dnech děti pracovaly například v hodinách českého jazyka a dějepisu. Chápu, že učivo jako „rozvíjející větný člen“ nezní zrovna lákavě, ale paní učitelka Mgr. Kamila Šebestová i takovou hodinu dokázala velmi pozvednout a to perfektní přípravou jak českých tak slovenských textů a zejména pak využitím tabletů.

Žáci ze Slovenska se společně s našimi osmáky zúčastnili i kariérního poradenství s panem učitelem Mgr. Radimem Zapletalem na téma Práce ve zdravotnictví. A na hodinách s paní učitelkou Mgr. Kateřinou Sedlářovou nám pomohli s výsevem kulturních plodin na školním pozemku.

V pátek pro naše milé hosty měla připravený program na téma „Kyberšikana“ ještě paní učitelka Mgr. Lenka Vavrušová, metodik prevence. A paní učitelky Mgr. Veronika Sedlářová a Mgr. Michala Zapletalová si pro osmáky připravily modelové situace tentokrát zaměřené na kooperaci, kde podle obrázků žáci tvořili příběh dané osoby.

Kromě dopoledních aktivit čekalo slovenskou delegaci i řešení kvízu o naší krásné obci Boršice. Osmáci si totiž pro ně přichystali 13 docela záludných otázek, které se nedají jen tak někde vyhledat na internetu. No schválně: Víte například, kolik informačních cedulí potkáte na Mamutí stezce? Jaký je přesný název cyklostezky vedoucí z Boršic do Zlechova? Nebo třeba kolik schodů vede k místnímu kostelu?

Týden utekl jako voda a v pátek už nás čekalo jednak vyhodnocení celého týdne, ale také slavnostní zakončení spolupráce. Tímto velmi děkujeme Obecnímu úřadu Boršice za připravené dárky pro naše slovenské hosty a také za milé slovo pana starosty Petra Duly.

No a nebylo by to ani moravské Slovácko, aby se nepřihodila nějaká ta vtipná historka. Právě,  když se Slováci chystali na páteční oběd, zjistili, že odjet vlastně nemůžou, jelikož jejich žáček Timo postrádá druhou botu. Nastaly perné chvilky prohledávání šaten, přilehlých prostor, chodeb a všech zákoutí, ale bota nikde! Co vám budu povídat, nakonec došlo i na shánění klíčů a otevírání téměř všech šatních skříněk…..Zapotili jsme se všichni, včetně pana školníka. Už už to vypadalo, že si tady Tima – malého blondýna s jednou botou – vyhlédla nějaká ta boršická krasavice a nechce ho nechat odjet….když v tom opravdu z jedné skříňky na nás nešťastná bota nečekaně vypadla! Vše se nakonec vysvětlilo – jedna slečna, majitelka stejných bot, přihodila Timovu botu do své skříňky omylem…..

Celé páteční odpoledne potom proběhlo ve velmi přátelském duchu – napřed jsme si v hale se slovenskými dětmi a našimi osmáky zahráli Kin-ball a badminton a poté následovaly stolní hry, společná příprava večeře a pečení pizzy ve školní kuchyňce. Děti ze Slovenska byly doslova unešené, že se mohly zúčastnit večerního krmení naší školní chameleonky Kuki.

Samozřejmě nemohla ani chybět „sladká“ tečka na závěr dne – hra na schovávanou po celé potemnělé školní budově! Žáci se schovávali, učitelé hledali….naštěstí se nakonec všechny děti našly, ale dobrodružství to bylo veliké! Po tmě vypadá škola dost tajemně a těch tmavých zákoutí!

Potom už následovalo jen dojemné loučení s našimi přáteli, vřelá objetí a nakonec byly i slzičky v očích….A mně nezbývá než dodat, že jsme se opět přesvědčili, že Slováci a Moraváci jsou dva úžasné slovanské národy se srdcem na dlani, národy, které patří k sobě.

Ráda bych poděkovala všem kolegům, panu řediteli i paní zástupkyni za skvělou přípravu celé akce a v neposlední řadě i našim osmákům, kteří neváhali obětovat svoji energii a svůj čas a věnovali se společně s námi hostům ze Slovenska. Osmáci, jste báječní!

Fotografie z akce naleznete ZDE.

Mgr. Jiřina Grebíková

 

 

Další příspěvky

Dopravní soutěž v Nedakonicích

Ve čtvrtek 18. dubna jsme se zúčastnili soutěže školních družin ve znalostech z dopravní výchovy. Naši družinu reprezentovali čtyři žáci 3. třídy: Magdaléna Balíčková, Kateřina

Jazyková animace „Němčina nekouše“

Jelikož žáky 5. ročníku do budoucna čeká výuka druhého cizího jazyka, měli jedinečnou možnost si minulý týden vyzkoušet, že němčina opravdu není obtížně zvládnutelný jazyk.

Beseda nad zdravotnickými obory

Již se stala tradice, že v březnu nebo dubnu k nám zavítá tým z Uherskohradišťské nemocnice reprezentovaný pR manažerem Davidem Vacke a Lubomírem Gazdošem z personálního oddělení,