Boršice 540, 687 09

Základní škola Františka Horenského

zsborsice@zsborsice.cz

Kancelář ředitele: +420 571 110 067

Zjišťujeme pH 🧪

V chemii 9. ročníku jsme si vyzkoušeli, jak se dá určit kyselost a zásaditost různých roztoků. Připravili jsme si do zkumavek několik různých látek např. vodu se saponátem, minerální vodu, ocet, kyselinu citronovou, hašené vápno, roztok pracího prášku, jedlou sodu, mléko, víno, mýdlo na ruce, hydroxid sodný, kávu a Coca-Colu. Nejprve jsme pomocí pH metru změřili jaké mají dané látky pH a následně otestovali jejich reakci při použití různých indikátorů. Podle toho jsme určili, jak se látky, při daném indikátoru (lakmus, fenolftalein, anthokyan) chovají v kyselém prostředí a jak v zásaditém prostředí. Nakonec jsme pomocí roztoku červeného zelí, který nám posloužil jako acidobazický indikátor seřadili dané látky podle barev tak, že kyselé látky byly zbarveny červeně, neutrální fialově, zásadité modře, hodně zásadité zeleně a extrémně zásadité žlutě. Práce se žákům velmi dařila. Pracovali pečlivě a svědomitě. Tato laboratorní práce nám pomohla lépe pochopit kyselost a zásaditost běžných látek používaných v domácnostech.

📷 Fotografie z laboratoře zde

Mgr. Kateřina Sedlářová

Další příspěvky

Český den proti rakovině 2024

Dne 15. 5. 2024 proběhla již tradiční sbírka, ve které se nám podařilo vybrat nádherných 10 285,- Kč! Což je ještě víc než v loňském

Africká kultura pro 1. stupeň

Ve čtvrtek 23. 5. 2024 celý první stupeň zavítal až do daleké Afriky v rámci pásma s názvem Africká kultura. Z Afrického Konga k nám

Den s Evropskou unií

Milí rodiče a přátelé naší školy, minulý týden v pátek 17. května 2024 proběhly oslavy výročí vstupu České republiky do Evropské unie. Nesměle mohu tuto

Den šílených účesů

V úterý 21. května se uskutečnila na naší škole další akce z projektu Hrdé školy. Každý, kdo se chtěl této akce zúčastnit, musel popustit uzdu