Motýlí zahrádka


Díky vedení školy, které souhlasilo se zakoupením motýlí zahrádky, která obsahuje 2 motýlí síťky a certifikát pro objednání živých motýlích housenek s krmením , jsme mohli na vlastní oči pozorovat vývoj motýla od malinkých larviček až po vylíhnutí a vypuštění do přírody. 

12.5. jsme obdrželi 20 housenek babočky bodlákové. Spravedlivě jsme se rozdělili s kamarády na "Kaplance"  a opatrně převezli larvičky v průhledné nádobce s krmením na M Plus elektro. Naše pozorování mohlo začít...

13.5.  první měření - larvičky měří 10 - 12 cm. Nádobku jsme položili na stůl u okna, aby měly housenky dostatek světla a tepla.  Byli jsme zvědaví, o kolik mm porostou během nastávajícího víkendu. 

16.5. druhé měření. Neuvěřitelné zjištění!!!  Larvičky porostly za dva dny o 5 až 10 mm. Některé měřily 17 mm, jiné až 22 mm. To je tedy fofr!!!! Housenky vytvářely hedvábné pavučinky, vysvlékaly starou pokožku a vytvářely novou, která byla větší a volnější. Při svlékání housenky nejí.

17.5. třetí měření - 31 - 32 mm

18.5. čtvrté měření - 37 - 39 mm

19.5. páté měření  - 40 mm. Všechny housenky lezou k víčku, kde se zavěšují ve tvaru písmene J.

20.5. Týden pozorování je za námi. Všechny housenky jsou zavěšené a připravené k zakuklení.

22.5. Kukly zavěšené na víčku kelímku jsme přenesli do motýlí zahrádky. Víčko jsme přichytili několika stehy k síťce. Během přenosu se kukly chvěly! V kukle se zatím tkáně housenky přeměňovaly ve zcela odlišný organismus. Asi po týdnu změnily  svou barvu na sytě tmavou a na povrchu kukly se začaly zvýrazňovat obrysy křídel. Sluníčko svými paprsky kukly krásně zahřívalo. Bude to už dnes?

27.5. Před osmou hodinou ranní zaznamenává paní uklízečka Evička postupně tři kukly, které pukly a dospělí jedinci se během několika málo minut pracně vysoukávají ven. Děti právě přicházely do třídy, a  tak tento velký zázrak přeměny viděly na vlastní oči. V devět hodin bylo na světě 9 motýlů. Poslední si dával na čas. Až ke konci druhé vyučovací hodiny ( v angličtině ) se rozhodlo nohaté stvoření s pomačkanými křídly vykouknout na svět. Při líhnutí docházelo k úniku červené tekutiny z těla motýla. Nejprve neklidně pobíhal a hledal místo, kde by se usadil. Zavěsil se za přední nohy a svěsil křídla. Pak začal "pumpovat" do dutin křídel tělní tekutinu a do vzdušných trubic vzduch. Asi po 15 minutách se křídla zvětšila do obvyklé velikosti. Pak asi 2 hodiny odpočíval, než mu křídla ztuhla. 

30.5. Po třech dnech pozorování a krmení, ( do síťky jsme dávali a obměňovali květiny namočené v cukerném roztoku, kousky pomeranče, banánu a jablíčka ), jsme motýly v síťce přenesli ven. Slavnostního vypouštění do přírody se zúčastnil pan ředitel s paní zástupkyní. Pavel Juřík pro babočky složil veršované přání. Všichni jsme si přiťukli dětským šampíčkem na jejich další svobodný život v přírodě a popřáli jim šťastný let!!!


 Přání pro babočky bodlákové

 Pavel Juřík

Jako vajíčka jste začínaly,  

v housenky se proměnily,

v kukly jste se zakuklily, 

v motýly se vylíhly. 

Já Vám přeji krásný let 

a ochutnejte sladký med.

Avšak dobrý pozor dejte 

a ptákům se vyhýbejte! 


    https://eu.zonerama.com/ZSBorsice/Album/8460996

© 2022 Základní škola Františka Horenského / Prohlášení o přístupnosti / web by icard.cz