22.4. Den Země


Den Země slavíme každoročně na celém světě 22. dubna. Hlavním poselstvím Dne Země je propagace ochrany životního prostředí a upozorňování na různá nebezpečí, která hrozí naší planetě, zejména nevhodným zásahem člověka do přírody. 

V letošním školním roce jsme si u příležitosti tohoto svátku pozvali do školy paní L. Pavelčíkovou z Přírodovědného centra Trnka v Uherském Hradišti s programem Živá zahrada, jehož součástí je sledování života v trávě s odchytem, pozorováním a určováním živočichů. Bohužel nám nepřálo počasí a námi vybraný program  se musel pozměnit.

Děti se během něj seznámily s mnohými jarními květinami a dozvěděly se, že některé z nich mohou ochutnat. Právě na jaře jsou květinky nejchutnější a nejzdravější. Paní Pavelčíková dětem doporučila ochutnat salát např. ze sedmi- krásek, pampelišek, fialek, řebříčků, šťovíků nebo máty. Upozornila na kytičky, které jsou naopak jedovaté. Děti si také vyrobily malý atlas jarních rostlin. Jednotlivé kytky si mohou v hodinách prvouky či na přírodovědné vycházce vykreslit tak, jak vypadají ve skutečnosti.

Ve druhé části výukového programu jsme se přenesli do ptačí říše. Prohlédli jsme si různé ptačí budky a tipovali, kteří ptáci v nich bydlí. Zvláště na jaře můžeme "zpěváčky" dříve slyšet než vidět. Zaposlouchali jsme se do jejich zpěvu a pokusili se rozeznat jejich hlasy.  Součástí programu byla také výtvarná činnost, při níž si děti vyrobily svou ptačí masku. 

Věříme, že i z tohoto programu si děti odnesly nové a zajímavé poznatky a uvědomily si, jak je pro nás příroda nesmírně důležitá, a že ji musíme chránit.

                                                                                                                                                                   ( Ivana Uhlířová)

Fotografie https://eu.zonerama.com/ZSBorsice/Album/8348073

© 2022 Základní škola Františka Horenského / Prohlášení o přístupnosti / web by icard.cz